Regeneracja elektroniki w dźwigach i maszynach – zalety.

Regeneracja elektroniki w dźwigach i maszynach – zalety.

Ostatnio mieliśmy długą i ciekawą rozmowę z naszym klientem na temat naprawy i regeneracji elektroniki. My opowiadaliśmy się za tym, że takie działania mają więcej plusów niż minusów. Nasz rozmówca początkowo upierał się, że to nie ma większego sensu i lepiej kupić nowy element. Jednak z biegiem rozmowy klient coraz bardziej się przekonywał do naszych argumentów i finalnie się z nimi zgodził. Poniżej chcemy przedstawić plusy regeneracji i naprawy falowników, sterowników oraz płyt PCB stosowanych w dźwigach i maszynach.

Korzyści z ww. działań występują zarówno w aspekcie ekonomicznym jak i praktycznym. Oto kilka powodów, dlaczego warto podejmować te działania:

  1. **Oszczędność kosztów**: Naprawa lub regeneracja części jest często znacznie tańsza niż zakup nowych. Nowe falowniki, sterowniki i płyty PCB mogą być bardzo kosztowne, zwłaszcza w przypadku urządzeń przemysłowych takich jak dźwigi i maszyny. Naprawa lub regeneracja istniejących komponentów może znacząco obniżyć koszty konserwacji i utrzymania. Mówimy tutaj w niektórych przypadkach o oszczędnościach nawet do 60 %. W przypadku firm dźwigowych realizujących usługę konserwacji w tzw. „full serwisie” – tzn. klient płaci stałą, wyższą opłatę, ale nie interesują go koszty wymiany/naprawy większości elementów (zależnie od umowy) – regeneracja elektroniki jest dość popularna ze względu na to, że firmy te nie muszą ponosić wysokich kosztów zakupu nowych elementów, gdy zdarzy się jakaś poważna awaria.
  2. **Szybszy czas naprawy**: Naprawa lub regeneracja istniejących komponentów może zająć mniej czasu niż oczekiwanie na dostawę nowych części. Rzeczywiście czasami ten czas realizacji zamówienia jest dość długi i wynosi kilka tygodnia. W przypadku awarii dźwigu, czas przestoju może być bardzo kosztowny i powodować duże utrudnienia dla użytkowników, dlatego szybka naprawa jest kluczowa dla minimalizacji strat.
  3. **Zrównoważony rozwój**: Naprawa i regeneracja istniejących komponentów pasują do idei zrównoważonego rozwoju. Zamiast wyrzucania uszkodzonych części i kupowania nowych, ich naprawa pozwala na wydłużenie cyklu życia produktu i zmniejszenie ilości odpadów. A podkreślić należy, że przy awarii np. falownika najczęściej większość jego elementów składowych zachowuje sprawność i zwykłym marnotrawstwem jest utylizacja całego falownika. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że do produkcji m.in. mikroprocesorów czy układów scalonych wykorzystywane są różnego rodzaju surowce, których zasób jest ograniczony oraz to, że podczas produkcji emitowane są duże ilości CO2.
  4. **Dostosowanie do istniejących systemów**: W niektórych przypadkach starsze modele falowników, sterowników i płyt PCB mogą być trudne do zastąpienia nowymi modelami ze względu na zmiany w technologii. Naprawa istniejących komponentów pozwala zachować zgodność z istniejącymi systemami i infrastrukturą. Rozwijając ten wątek – chodzi o to, że czasami nowy element może nie być kompatybilny z istniejącą instalacją albo jego zastosowanie wymaga przeprowadzenia dodatkowych modyfikacji oraz może się wiązać z modernizacją urządzenia. Chcąc zachować elektryfikację, w którą jest wyposażone urządzenie czasami naprawa to jedyna ścieżka.
  5. **Zwiększenie niezawodności**: Naprawa i regeneracja części mogą pomóc w poprawie niezawodności dźwigów i innych urządzeń. Poprzez naprawę uszkodzonych lub zużytych elementów, można zapobiec przyszłym awariom i przedłużyć żywotność całego systemu. Ten punkt można powiązać z punktem powyżej, chodzi o zwiększenie niezawodności całego urządzenia poprzez naprawę elementów, których nie można albo ciężko zastąpić nowymi elementami.
   W tym miejscu można poddać ten punkt pod polemikę, ponieważ zastosowanie nowych elementów również będzie powodować zwiększenie niezawodności urządzeń technicznych i powodować wydłużenie resursu maszyny. Ale czasami może się to wiązać z dodatkowymi kosztami, które są determinowane koniecznością stosowania jeszcze dodatkowych elementów i układów.

Powyższe to nasza argumentacja dotycząca korzyści jakie płyną z naprawy i regeneracji falowników, sterowników oraz płyt PCB. Nie każdy musi się z tym zgodzić;) i dobrze! Wiadomo, że stosowanie nowych elementów również ma swoje argumenty „za”. Ale może część osób po przeczytaniu uzna, że rzeczywiście te działania niosą ze sobą wiele pozytywnych aspektów i warto to robić.

Podsumowując uważamy, że regeneracja i naprawa elektroniki do dźwigów i maszyn jest korzystna zarówno z ekonomicznego, jak i funkcjonalnego punktu widzenia. Pozwala firmom oszczędzać pieniądze, minimalizować przestoje i działać bardziej zrównoważenie.

Zapraszamy do korzystania z oferowanych przez nas usług regeneracji i naprawy:
NAPRAWA-I-WYMIANA-ELEMENTOW-ELEKTRONICZNYCH-W-DZWIGACH.pdf (lifts-machines.com)

L&M Solutions!

KOSZYK

close